• ساعت : ۹:۴۸:۲۰
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۴/۰۹ 
مصاحبه دكتر محقق نیا با سایت آنا تمركز دانشگاه آزاد اسلامی امیدیه بر استفاده مناسب از ظرفیت‌های نفتی

 

 

 

 

 

محقق‌نیا با آنا مطرح کرد:

تمرکز دانشگاه آزاد اسلامی امیدیه بر استفاده مناسب از ظرفیت‌های نفتی

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد امیدیه گفت: با توجه به نزدیکی این دانشگاه به ذخایر نفتی بر استفاده مناسب از ظرفیت‌ها و آزمایشگاه‌های مجهز تمرکز کرده‌ایم.

حامد محقق‌نیا در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا، درباره راه‌اندازی دومین مرکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد امیدیه با عنوان «مرکز تحقیقاتی شیمی نفت» در کنار مرکز ازدیاد برداشت نفت با توجه به آزمایشگاه‌های مجهز و پیشرفته موجود در این دانشگاه اظهار کرد: قرار بود در این زمینه با شرکت ملی‌ حفاری تفاهم‌نامه‌ای داشته باشیم و این شرکت در این زمینه به ما کمک کند که متأسفانه تاکنون اتفاقی رخ نداده و کمکی نشده است.

وی افزود: ابتدای امسال استان خوزستان به‌دلیل وقوع سیل به حالت نیمه‌تعطیل درآمد و بسیاری از برنامه‌ها و پروژه‌ها در استان دچار اختلال شدند. سیل فرصت زیادی را از ما گرفت و با توجه به وقت اداری در استان که تا ساعت ۱۳ است، هرچه‌قدر تلاش کردیم با مسئول شرکت ملی‌حفاری که اتفاقاً دانش‌آموخته همین دانشگاه نیز هست، جلسه بگذاریم، به دلایل مختلف امکان‌پذیر نشد. در کنار آن موضوع کاهش صادرات نفت و نیز مشکلاتی که در قراردادها و تفاهم‌نامه‌های داخلی و بین‌المللی به وجود آمد، مزید بر علت شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد امیدیه ادامه داد: مرکز ازدیاد برداشت نفت به زمان مدیریت پیش از بنده بازمی‌گردد. در طرح ازدیاد برداشت که سال گذشته به دانشگاه آزاد امیدیه داده شده بود، قراردادی بین واحد امیدیه با مجموعه وزارت نفت منعقد شد که اتفاقاً عدد و رقم آن خیلی بزرگ و حدود ۳۰۰ میلیون دلار و در چند حوزه مختلف بود و بنا بود که یک بخش این قرارداد مربوط به دانشگاه ما باشد.

محقق‌نیا بیان کرد: از آنجایی که دانشگاه آزاد اسلامی واحد امیدیه روی ذخایر نفت قرار دارد و نزدیک مرکز ازدیاد برداشت میدان نفتی در کرنج است، این موضوع چند سال گذشته به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی داده شد و سپس این وظیفه به واحد علوم و تحقیقات رسید و در نهایت سال گذشته به سراغ این موضوع رفتیم و با جلساتی که با دکتر طهرانچی و دیگر مسئولان داشتیم، قول داده شد به‌دلیل آزمایشگاه‌های مجهزی که در واحد امیدیه وجود دارد، آزمایش‌های ازدیاد برداشت واحد علوم و تحقیقات در این دانشگاه انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: ولی به نظر می‌رسد هنوز در واحد علوم و تحقیقات این موضوع به مرحله آزمایشگاهی نرسیده است که در ادامه بتوانیم از ظرفیت‌مان در دانشگاه به‌دلیل اینکه هم روی ذخایر و هم نزدیک ذخایر هستیم و هم آزمایشگاه‌های بسیار مجهزی داریم، استفاده کنیم. بین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی از لحاظ نفتی رتبه برتر را داریم و در کل کشور هم بعد از دانشکده نفت وزارت امور خارجه در رده دوم هستیم؛ اما متأسفانه تاکنون اتفاقی نیفتاده است که ما از ظرفیت خودمان به خوبی استفاده کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد امیدیه تصریح کرد: موضوعاتی که دکتر طهرانچی به واحدهای مختلف ارائه کرد، به استان خوزستان چند موضوع ارائه شد که موضوع نفت به واحد امیدیه رسید و در نهایت با توجه به این موضوع چالش‌های مختلفی در دانشگاه استخراج شد و با چند شرکت از جمله بیدبلند، پتروشیمی و ... صحبت شد که در آینده نزدیک بیشتر در مورد آنها صحبت خواهیم شنید.

امتیاز :  ۱.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.4.0.0
    V5.4.0.0